Bežecký duch ho posunul do dlhovekosti

08.06.2011 10:39

 

„Ak dožijem, prídem aj o rok“, povedal po bežeckých pretekoch  
na Otrhánskej desiatke 2010
 85 ročný veterán
Tibor Vaňo z Chrabrian

,,Dedko, prídete na bežecké preteky v septembri do Bánoviec?" pýtal sa do telefónu riaditeľ pretekov Stanislav Vavro - 86 ročného veterána Tibora Vaňu z Chrabrian, ktorý zodral kopu bežeckej obuvi po slovenských cestách.

Prídem aj s kamarátom, odpovedal pohotovo starček, ktorý zasvätil svoj život rodine a behu. Je o ňom všeobecne známe, že po dobehnutí do cieľa urobí stojku a potmehúdsky sa usmeje. ,,Keby som bol trochu mladší, porazím aj Dzurindu“, často vravieva pri registračných stolíkoch pred pretekmi.

Najstarší aktívny bežec Slovenska z Chrabrian už od detstva rád behával. Veľmi rád spomínal na bežecké podujatia, ktoré boli na štartových listinách ovenčené bežeckými legendami Emilom Zátopkom, Jožkom Plachým a ďalšími bežeckými symbolmi tej doby.

V minulom roku sa na bežeckých pretekoch v Otrhánkach pri Bánovciach nad Bebravou stratil v lese neďaleko Haláčovskej priehrady. Starosta obce ho našťastie našiel a na doprovodnom vozidle doviezol do cieľa.

„Odbehol som si“, pohotovo odpovedal na otázku ustráchaného starostu. „Už toľko nevládzem“, dodal po pretekoch sympatický starček, ktorý sa priznal, že zablúdil.

Jeho 86 krížikov na chrbte je výzvou aj pre váhajúcich hobbíkov ako i rekreačných bežcov, ktorí nechápavo krútia hlavami, ako okolo seba rozdáva radosť a pozitívnu energiu na každom bežeckom festivale.

Zdravý životný štýl, silné púta k rodine a priateľom ho udržujú pri vitalite, ktorú rozdáva na každom kroku. Pozitívna energia, ktorá z neho vyžaruje, je občas utlmená pri spomienke na nebohú manželku. „Miloval som ju celý život a žil som iba pre ňu a pre deti“, nostalgicky spomína často skromný starček. Jeho smutný pohľad sa o chvíľu premení na pekné spomienky pri pohľade na množstvo medailí, diplomov a pohárov, ktoré si chráni ako oko v hlave. „Celý život som tvrdo trénoval a toto je moja odmena za všetko, čo som dosiahol“, dokončil svoju výpoveď o svojom bežeckom živote.

Život bežeckého veterána z Chrabrian sa stáva posolstvom nezlomnosti, pevnej vôle, sebaprekonávania a výziev na zmenu kvality života pohybom v dnešnom uponáhľanom svete pre všetky generácie.

Verím, že ho ešte veľa rokov budeme stretávať na bežeckých festivaloch po celom Slovensku. Vzdávam hold, pred jeho bežeckým duchom a odhodlaním.

 

                                                   Autor článku: Ing. Stanislav Vavro

                                                   www.facebook.com/nasebanovce